Geneza powstania tej długowiecznej broni sięga roku 1896. Wtedy to J.M. Browning przedstawił firmie Colt projekt pistoletu, działającego na zasadzie wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy, z kurkowym mechanizmem uderzeniowym. Projekt ten, dał początek amerykańskiej rodzinie pistoletów Browninga.

Wojny prowadzone z Meksykiem i na Filipinach, szybko zweryfikowały przydatność wzorów uzbrojenia dostarczanych dla armii. Używane jako broń krótka rewolwery, nie były wystarczająco skuteczne. Kręgi decyzyjne skłaniały się też ku amunicji kal. 0.45 cala, o dużej sile obalajacej. Colt dostosował do tej amunicji swój pistolet model 1900 i tak powstał model 1905. Była to udana broń, jednak jej twórca J.M. Browning postanowił jeszcze ją udoskonalić. Tak powstał słynny model M-1911. Pistolet przyjęty został do uzbrojenia jako US Pistol, Cal.45, Automatic, M-1911. Broń została zmodyfikowana w roku 1926, w wyniku czego powstała wersja M-1911A1, rozpoznawalna po wydłużonym bezpieczniku chwytowym. Broń produkowana była podczas dwóch Wojen Światowych i pojawiała się wszędzie, gdzie toczyły się walki. Wyprodukowano ok. 3 milionów sztuk. Była to podstawowa broń osobista US Army w okresie II Wojny Światowej. Duża część spadochroniarzy, posiadała ją na uzbrojeniu obok broni głównej.

Dane Techniczne:
  • Kaliber – 0,45 cala (11,43 mm),
  • Pojemność magazynka – 7 naboi,
  • Długość – 216 mm,
  • Długość lufy – 127 mm,
  • Ciężar broni załadowanej – 1360 g,
  • Przyrządy celownicze – stała nastawa.
Pistol, Cal.45, Automatic, M-1911A1 Pistol, Cal.45, Automatic, M-1911A1 Pistol, Cal.45, Automatic, M-1911A1 Pistol, Cal.45, Automatic, M-1911A1
Pistol, Cal.45, Automatic, M-1911A1 Pistol, Cal.45, Automatic, M-1911A1 Pistol, Cal.45, Automatic, M-1911A1
Repliki:

Z punktu widzenia rekonstruktora, jest to ważny element uzbrojenia. Noszony w kaburze przy pasie, lub pod pachą dodaje odtwarzanej postaci atrakcyjności. Mimo, iż oryginał jest najpopularniejszym pistoletem na świecie, to nie doczekał się wielu udanych replik. Na naszym skromnym rynku, dostępne są głównie repliki ASG, o jakości zróżnicowanej podobnie jak ich ceny.

Za ok. 100zł kupimy lekką i nadającą się jedynie jako wypełnienie kabury replikę sprężynową (Cyber Gun, Umarex itp.). Repliki gazowe z elementami metalowymi (niestety najczęściej są to wersje powojenne i cywilne) kosztują w granicach 300 zł. Jest też replika firmy Western Arms, wykonana prawie w całości z metalu, ciężka i solidna (jak Thompson ASG), jednak jest trudnodostępna i kosztuje ok. 500 zł. W ostatnim czasie obrodziły repliki tej broni wykonane zarówno z metalu jak i wysokiej jakości tworzywa. Ceny zdecydowanie atrakcyjne pomiędzy 300, a 500 zł. Są to repliki ASG i trzeba ich szukać w wyspecjalizowanych sklepach . Ostatnio dołączyła w pełni metalowa replika ASG z napędem sprężynowym – ceny wyjątkowo atrakcyjne ok. 90 zł. Przebojem ostatnich miesięcy mogą być repliki ASG chińskiej firmy Bell w wersjach z tworzywa i full metal. Szczególnie ta ostatnia warta jest uwagi, jednak trzeba się spieszyć, gdyż firma już nie istnieje! Można wyposażyć się w replikę firmy „Denix”, wykonaną z „cynkalu”. Z daleka wygląda nieźle, jednak jest to najmniej udana replika tej firmy (ostatnio doszedł nieco lepiej wykonany model w wersji deluxe z drewnianymi okładzinami droższy o ok. 100 zł). Wobec braku innych możliwości jest to wersja najbliższa oryginałowi. Można też nabyć (ale nie używać !!!) wiatrówkę firmy Umarex – za ok. 600 zł. Przez pewien czas, na rynku oferowane były włoskie pistolety startowe kal. 8 i 9 mm, jednak nie są one zgodne z polskim prawem i w zasadzie można ich używać jako replik po dezaktywowaniu przez rusznikarza.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Close