Geneza powstania tego słynnego pistoletu maszynowego sięga I Wojny Światowej. W czasie jej trwania, John T. Thompson pełnił funkcję dyrektora zbrojowni i zajmował się opracowywaniem karabinu samopowtarzalnego. W ramach prywatnego projektu, Auto Ordnance Corporation nawiązał kontakt z J. Blishem – twórcą mechanizmu ryglowania broni. Razem zajęli się opracowaniem indywidalnej broni samoczynnej. Efektem tej współpracy, po kilku mniej udanych prototypach, stał się pistolet maszynowy Thompson M-1918. Nazywany był miotłą do wymiatania okopów. Broń powstała jednak zbyt późno, aby została użyta w czasie wojny. Armia USA, podobnie jak innych państw, nie wyraziła zainteresowania bronią Thompsona. Ten jednak doskonalił swój produkt. W wyniku licznych modyfikacji powstał model M-1921, bedący pierwszym w pełni dopracowanym i wdrożonym do produkcji pistoletam maszynowym Thompsona. Do broni tej opracowano 100 nabojowy magazynek bębnowy. Niestety armia nadal nie była zainteresowana. Nowymi odbiorcami stali się jednak gangsterzy. Okres prohibicji sprzyjał rozwojowi przestępczości zorganizowanej, a ta potrzebowała dużej siły ognia, jaką dawał Thompson M-1921. Pistolety maszynowe Thompsona zakupiła również policja, a spopularyzawały filmy gangsterskie, produkowane w Hollywood.

W tym czasie powstała również nazwa Tommy Gun. W dalszych latach konstrukcja przeszła kilka zamian i w 1928 roku powstał model M-1928. Został on w znikomej ilosci użyty przez piechotę morską i straż wybrzeża. W niezmienionej formie Tommy Gun dotrwał do wybuchu II Wojny Światowej. Szybki rozwój broni technicznych, spowodował wzrost zainteresowania czynników decyzyjnych w armii USA pistoletem maszynowym. Trzeba było rozwinąć produkcję przemysłową. Dla potrzeb wojska produkowano model M-1928. Duże ilości tych drogich i skomplikowanych pistoletów maszynowych, kupiła dla potrzeb swojej armii Wielka Brytania. Skomplikowana konstrukcja, spowodowała konieczność modernizacji. Zmianie uległa zasada działania broni: z zamka półswobodnego na swobodny. Zmienił się wygląd broni – rączka zamkowa z górnej części broni powędrowała na prawą stronę, zniknęły ostatecznie pionowe chwyty przednie, a bębnowe magazynki zastąpiły 20 i 30 nabojowe pudełkowe. Ostatnim etapem upraszczania konstrukcji broni był model M1A1, pozbawiony wszystkiego co niepotrzebne. Pistoletów maszynowych Thompsona wyprodukowano ponad 1,5 miliona sztuk. Używane były przez armię Stanów Zjednoczonych na wszystkich frontach. Żołnierze lubili je za solidność, niezawodność i dużą siłę ognia. Stanowiły również uzbrojenie pododdziałow 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Żołnierze opracowali kilka sposobów przenoszenia magazynków, w tym bardzo efektowną „kamizelkę” z dwóch pięciomagazynkowych ładownic noszonych na piersiach strzelca.

Dane Techniczne:
  • Kaliber – 0,45 cala (11,43 mm),
  • Ciężar – 4,7 kg,
  • Długość – 813 mm,
  • Długość lufy – 267 mm,
  • Zasilanie – magazynek pudełkowy na 20/30 naboi,
  • Przyrządy celownicze – stała nastawa na 100 m.
Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1 Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1 Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1 Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1
Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1 Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1 Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1 Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1
Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1 Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1 Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1 Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1
Thompson Submachine Gun, Cal.45, M1A1
Repliki:

Podobnie jak w przypadku innych broni, stajemy przed trudnym wyborem co kupić i za ile. W przypadku Thompsona wybór jest wcale niemały.

1. Można nabyć deko w granicach 2000-4000 zł + procedura rejestracyjna.

2. Bardzo ładna i solidna replika ASG firmy Tokyo Marui prezentująca wersję M1A1 z 30 nabojowym magazynkiem. Dużo metalu i dobrej jakości tworzywa.

3. Metalowa replika M1A1 wykonywana przez firmę Mundury Historyczne z Poznania – ciężka i solidna – 20 nabojowy magazynek, niezbyt wiernie odtworzone elementy drewniane.

4. Odlew aluminiowy w/w producenta, wymaga sporo pracy, ale dla osób z zacięciem modelarskim i małym zasobem gotówki można go polecić. Niestety trzeba dorobić, lub dokupić drewno. Wersja z magazynkiem 20 nabojowym.

5. Lekka, ale ładnie odwzorowana wersja M1928 firmy Cybergun. Nadaje się do statycznych prezentacji i sesji fotograficznych. Działań w terenie może nie przetrzymać. Jednak po kilku zabiegach waloryzacyjnych prezentuje się bardzo ładnie.

6. Od kilku miesięcy dostępna jest replika firmy Cyber Gun z Chin, prezentuje się bardzo dobrze, jakością nie ustępuje TM. I do tego super cena pomiędzy 450 a 600 zł. UWAGA! Jedyna wada to magazynek z kompozytu, a nie metalu. Do tej repliki za ok. 150 zł dostępne są elementy drewniane i metalowe magazynki.

7. Znana z produkcji „cynkalowych” replik Firma Denix do swojej oferty dołączyła ostatnio dwie repliki Thompsona: M1928 i M1921. Obie z niewłaściwym wyprofilowaniem kolby, ale w atrakcyjnej cenie ok. 550 zł.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Close