Browning Automatic Rifle, to jeden z pierwszych udanych rkm’ów na świecie. Poręczna broń, zasilana z pudełkowego magazynka, została opracowana przez J. Browninga. Była to odpowiedź na sygnały o niezadowalającej jakości, używanych przez armię amerykańską rkm’ów Chauchat produkcji francuskiej. Broń ta od 1918 roku stanowiła uzbrojenie wszelkich formacji wojskowych Stanów Zjednoczonych. W roku 1937 broń poddano częściowej modyfikacji, powstała wersja M-1918A2 z innym dwójnogiem. Przed wybuchem wojny, w roku 1940 dokonano kolejnej, tym razem znaczącej modyfikacji, czyniąc z BAR’a prawdziwy rkm, strzelający seriami ze zdejmowanym dwójnogiem pod lufą. Elementy drewniane zastapiły wykonane z tworzywa sztucznego. Na części BAR’ów montowano też, wzorem Brena, uchwyt do przenoszenia, a nawet podpórkę pod kolbą. Ze względu na brak mozliwości demontażu, nie była to broń powszechnie stosowana w formacjach spadochronowych – jednak znane są zdjęcia spadochroniarzy wyposażonych w nią w czasie walk w Normandii, w operacjach Market Garden oraz Varsity.

Dane Techniczne:
  • Kaliber – 0,30 cala (7,62 mm),
  • Ciężar – 8,8 kg,
  • Długość karabinu – 1220 mm,
  • Długość lufy – 610 mm,
  • Zasilanie – magazynek pudełkowy na 20 naboi,
  • Przyrządy celownicze – ustawienie do 1400 m.
Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2 Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2 Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2 Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2
Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2 Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2 Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2 Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2
Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2 Browning Automatic Rifle (BAR) 1918A2
Repliki:

RKM BAR, a rekonstrukcja w Polsce to bardzo trudna sprawa. Pozostaje jedynie przejście drogi formalno-prawnej i zakup deko na zachodzie lub oczekiwanie na zapowiadaną od miesięcy replikę ASG w cenie ok. 2000 zł. Termin wciąż pozostaje jednak nieznany. BAR ASG jest dostępny w Polsce – jego cena to 3600 zł. Sporo, a nawet bardzo dużo, ale replika jest z najwyższej półki. Na Allegro pojawiaja się też dość prymitywnie wykonane i toporne odlewy tej broni w cenie ok. 700PLN.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Close